Clock

Αριθμός Βιβλίου:61
Λογοτεχνικό είδος:Παραμυθική Ιστορία
Κατηγορία:Κοινωνικό, Φαντασιακό

Κάποτε σε μια μακρινή χώρα, την Ουρανούπολη, βασίλευε ένας άπληστος και μισητός άρχοντας, ο οποίος έβγαζε νόμους απαίσιους και φοβερούς, έτσι ώστε να μην υπάρχει τίποτα όμορφο και χαρούμενο στη χώρα του. Είχε λοιπόν καταργήσει τις Απόκριες, τα πάρτι γενεθλίων και τις Κυριακές, ενώ είχε υποχρεώσει τους Ουρανουπολίτες να δουλεύουν ασταμάτητα στα ορυχεία μόνο για δικό του λογαριασμό. Επίσης, έφτασε στο σημείο να κατασκευάσει με τη βοήθεια ενός ύπουλου αρχιμάγου εφιαλτικά μαξιλάρια απ' όλα τα σιχαμερά κι αποκρουστικά του κόσμου με σκοπό να στερήσει τον κόσμο από τα όνειρά του. Όμως τα όνειρα δε σβήνουν έτσι εύκολα. Μια τάξη μικρών μαθητών με το δάσκαλό της κατορθώνει ν' ανακαλύψει το καταχθόνιο σχέδιο του βασιλιά και να παρακινήσει όλους τους Ουρανουπολίτες να προβούν σε σχέδιο εκδίκησης εναντίον του.

Η ζωγραφιά της Χριστίνας
Αριθμός Σελίδων:247
Εκδόσεις : Ψυχογιός
Αριθμός Βιβλίου:119
Λογοτεχνικό είδος:Μυθιστόρημα
Κατηγορία:Περιπετειώδες

Η Χριστίνα ήταν η ηρωίδα ενός βιβλίου που δεν είχε διαβάσει ποτέ κανείς. Ήταν ξεχασμένο απ' όλους για πολλά χρόνια σ' ένα παλαιοπωλείο. Οι περιπέτειες της Χριστίνας αρχίζουν όταν, κυνηγημένη από έναν ύπουλο εχθρό, εγκαταλείπει το παλιό και σκονισμένο της βιβλίο και αναζητά ένα άλλο υπέροχο βιβλίο για να μείνει. Σ' αυτή την περιπλάνηση η Χριστίνα μπαίνει σ' ένα φιγουρίνι όπου συναντά τρία μανεκέν, χάνεται σ' ένα τηλεφωνικό κατάλογο ψάχνοντας το γράμμα "χ", γνωρίζει σε μια εφημερίδα έναν πολιτικό που της προσφέρει ό,τι επιθυμεί, έναν προπονητή που της ζητάει να κάνει ό,τι περνάει από το... πόδι της. Ακόμα γνωρίζει το Σέρλοκ Χολμς, κινδυνεύει από κύκλους και τρίγωνα σ' ένα βιβλίο γεωμετρίας, συναντά τον Σούπαμαν και τους φίλους του που θέλουν να την προστατέψουν, γνωρίζει ένα βασιλιά σ' ένα μεγάλο παλάτι γεμάτο χρυσά αγάλματα και άλλους γραφικούς ήρωες

Η χώρα χωρίς γάτες
Αριθμός Σελίδων:41
                   Αριθμός Βιβλίου:156
                   Λογοτεχνικό είδος:Ποίηση
                   Κατηγορία:Φαντασιακό

Ένα μικρό ποντίκι ένιωθε τρόμο κάθε φορά που έβλεπε γάτα να πλησιάζει. Ύστερα από τις συμβουλές του γιατρού αποφάσισε να φύγει για την ονειρεμένη χώρα Χωρίς Γάτες. Εκεί δεν υπήρχαν γάτες παρά μόνο τυρόπιτες αφράτες και γεμάτες νόστιμο τυρί. Μια απρόσμενη όμως απογοήτευση περιμένει το μικρό ποντίκι.

Ο ναυαγός κοκκινοτρίχης
Αριθμός Σελίδων:30
                   Αριθμός Βιβλίου:157
                  Κατηγορία:Φαντασιακό

Ο κόμης Κουν Κούν είναι ο μοναδικός επιζών από ένα ναυάγιο στον Ωκεανό των Εφτά Παφλασμών. Τα κύματα τον βγάζουν σ' ένα ερημονήσι μαζί με μια απόχη, ένα ξυπνητήρι, μια τσαγιέρα κι ένα κιβώτιο τσάι. Όλα κυλούν ομαλά, ώσπου παρουσιάζεται ένα σοβαρό πρόβλημα. Ένα κιβώτιο που φτάνει στο νησί θα βοηθήσει τον κόμη Κουν Κούν ν' αντιμετωπίσει την κατάσταση

Ο φωτογράφος Φίρδης Μίγδης
Αριθμός Σελίδων:27
                   Αριθμός Βιβλίου:157
                   Κατηγορία:Φαντασιακό

Ο Φύρδης-Μίγδης ήταν ο προσωπικός φωτογράφος του Τετράπαχου του Τέταρτου, του βασιλιά της Παμφαγίας. Δυσαρεστημένος από την άσχημη συμπεριφορά του βασιλιά παίρνει τη φωτογραφική του μηχανή και μ' ένα αερόστατο ταξιδεύει στον ουρανό. Με τις φωτογραφίες όμως που τραβά, προκαλεί μεγάλη αναστάτωση στις καιρικές συνθήκες αλλά και στη ζωή του βασιλιά.

Το απίθανο τσίρκο του Μανόλη
                   Αριθμός Βιβλίου:182
                   Κατηγορία:Φαντασιακό

Ένα αγόρι, ο Μανόλης, στην προσπάθειά του να βρει ζώα για ν' ανοίξει τσίρκο, πήγε στην εξοχή. Απελπισμένος όμως απ' τις άκαρπες προσπάθειές του έβαλε τα κλάματα. Το ίδιο έκαμαν το εφτάχρωμο σαλιγκάρι, ο φλογεροπαίχτης καθώς και άλλοι που τον συνάντησαν. Ο Δήμαρχος του κοντινού χωριού και οι χωριάτες βοήθησαν ώστε το όνειρο του Μανόλη να γίνει πραγματικότητα

Η Δέσποινα και το περιστέρι
Αριθμός Σελίδων:202
Αριθμός Βιβλίου:182

Μέσα από τις σελίδες του βιβλίου αυτού, ο Ευγένιος Τριβιζάς προσφέρει με τρόπο μοναδικό, λιτό και συνάμα περιεκτικό, την ουσία, την ιστορία και το βαθύτερο νόημα της μεγάλης γιορτής των Ολυμπιακών Αγώνων, από τη γέννησή τους ως τις μέρες μας και την επιστροφή τους στο λίκνο τους, στην Αθήνα του 2004

Η λαίμαργη φάλαινα
Αριθμός Σελίδων:32
Λογοτεχνικό είδος:Ποίηση
Αριθμός Βιβλίου:546

Ζούσε μια φορά κι έναν καιρό, στο μεγάλο ωκεανό μια λαίμαργη φάλαινα. Ήταν τόσο μα τόσο λαίμαργη που μια μέρα αποφάσισε να φάει ολόκληρη τη θάλασσα.Τα καταπίνει όλα με χαρά και τελικά απομένει φυσικά στη μέση μιας μεγάλης ερημιάς. Ξαφνικά εμφανίζονται έξι φαλαινοθήρες με καμάκια μυτερά. Τι απελπισία! Τι να κάνει; Από τη λαιμαργία της δεν άφησε ούτε νερό να κολυμπήσει, ούτε θάλασσα να κρυφτεί . . .

Η πινεζοβροχή
Αριθμός Βιβλίου:539

Μια σειρά 6 βιβλίων με παράδοξες, έξυπνες, ξεκαρδιστικές ιστορίες με πλούσια
εικονογράφηση, για παιδιά προσχολικής και πρωτοσχολικής ηλικίας.
Τα υπόλοιπα βιβλία της σειράς είναι:

Το παραπονεμένο ελεφαντάκι
Η λαίμαργη φάλαινα
Ο φαλακρός σκαντζόχοιρος
Τα χρωματιστά κοράκια
Ο θαλασσογιατρός

Ο ήλιος της Λίζας
Λογοτεχνικό είδος:Παραμυθική Ιστορία
Αριθμός Βιβλίου:529

Η μικρή Λίζα θέλει έναν ολόδικό της ήλιο για να τη ζεσταίνει τις κρύες μέρες, όταν αισθάνεται μοναξιά. Ένας καλός της φίλος τής λέει το μικρό μυστικό για να φτιάξει ήλιο καλοκαιρινό και η Λίζα πηγαίνει σε χώρες μακρινές για να βρει τα υλικά.